Освен разработваните в съответствие с чл.5, т.1, б.“а” от Правилника за устройството и дейността на Националния институт за помирение и арбитраж годишни доклади за колективното трудово договаряне и колективните трудови спорове в страната, анализите на равнище "отрасъл/бранш" и на регионално ниво, институтът изготвя и други видове анализи въз основа на данни за колективни трудови договори и колективни трудови спорове, нормативната уредба и чуждестранната практика. НИПА изготвя анализи и на осъществените посреднически и арбитражни процедури за уреждане на колективни трудови спорове съгласно основната си дейност, регламентирана с чл.4 от Правилника за устройството и дейността на Националния институт за помирение и арбитраж. Изводите от тях дават възможност да се направят предложения за усъвършенстване на уредбата на посредничеството и арбитража, извършвани от НИПА.
КОЛЕКТИВНИ ТРУДОВИ СПОРОВЕ
Доклад за колективните трудови спорове за периода 2010-2022 г.
В доклада е представена информация за колективните трудови спорове, регистрирани от НИПА за периода 2022-2010 г.
Основни изводи.
Доклад за колективните трудови спорове за периода 2010-2021 г.
През периода 2021-2010 г. в Република България са регистрирани от НИПА общо 152 КТС в 97 предприятия и 3 общини. Близо 99% от засегнатите от КТС наети са работещи в големи предприятия. Най-малко са споровете в малки предприятия с дял наети под 1% от всички наети по КТС и с дял 4.1% от всички регистрирани КТС. Споровете, възникнали в средни предприятия са с дял 24.3%.
През изследвания период най-много спорове са възникнали в предприятия със структури (поделения) в цялата страна (общо 43), следвани от предприятия от Югозападния район (35), Южен централен (28) и Североизточен (15) статистически райони. Най–малко КТС са възникнали в Северен централен район (5). Областта, в която се отчитат най-много спорове, е София столица (13 КТС), следвана от Пловдив (12). За изследвания период най-висок относителен дял на наетите, засегнати от КТС, е в предприятията със структури в цялата страна – 72.9%, следван от област Стара Загора - 8.6%. Според данните за периода най–много действащи КТД към момента на възникване има през 2014 г. (в 80% от споровете) , 2016 г. в 68.2% (от споровете) и 2020 г. – (в 66.7% от споровете). Най-малко са действащите КТД през 2019 г. и 2021 г. – в 14.3% от споровете.
За периода 2021-2010 г. 59.5% от всички спорове са възникнали в обществения сектор и 40.5% в частния. По отношение на колективните трудови спорове, регистрирани в НИПА в частния сектор, впечатление прави равният дял на споровете в националните (30 КТС) и чуждестранните предприятия (30 КТС) за периода 2021 – 2010 г., докато в обществения сектор съотношението между споровете в предприятията и в държавната администрация е ¾ към ¼.
По отношение на икономическите дейности най-голям е делът на КТС в сектор „Индустрия“- 45.3%. На второ място по брой се нареждат споровете в дейност „Търговия, транспорт, туризъм и услуги“ (21.6%) и „Държавно управление” (13.5%). Данните показват, че най-голям брой засегнати наети лица от КТС за периода има в дейност „Държавно управление“- близо 39.3% от всички наети, следван от дейност „Търговия, транспорт, туризъм и услуги“, където процентът също е съществен – над 35% от общия брой.
Най-често предметът на КТС е свързан с изплащане на забавени трудови възнаграждения (59) и увеличение на трудовите възнаграждения (58). След тях се нареждат въпросите свързани с преструктуриране и/или заетост (48) и здравословни и безопасни условия на труд (40). За изследвания период най-малко засегнати са въпросите, свързани с почивки (1).
От гледна точка на вид на спора най-голям дял заемат комбинираните (едновременно за права и за интереси) КТС – 42.1% от всички спорове, регистрирани от НИПА. Делът на засегнатите наети лица при комбинираните КТС е 52.1% от всички наети в предприятия с възникнал КТС. Според данните, с които НИПА разполага, колективните трудови спорове биват уреждани и чрез способи, различни от упоменатите в ЗУКТС. 20.4% от наетите попадат в обхвата на спорове, уредени от друг орган или институция.
За периода 2021-2010 г. до Националният институт за помирение и арбитраж са постъпили седем искания за провеждане на процедура по посредничество. По 4 от исканията за посредничество има образувани процедури, като в три от тях има отказ от провеждане на процедура. Три от четирите процедури завършват с подписано споразумение за уреждане на КТС.
За периода 2021-2010 г. НИПА е образувала 7 арбитражни производства по чл.14, ал.3 ЗУКТС (установяване на минимални дейности по време на ефективна стачка), като през 2010-2011 г. те са най-голям брой – 85% от всички за периода. 20 ефективни стачки са регистрирани от НИПА за периода 2021-2010 г., като в 55% от случаите причина за възникване на стачките е непостигане на споразумение. В 40% от стачките като такава причина е посочена неизпълнение на споразумение, а отказът от преговори е причина за 5% от регистрираните стачки. Делът на уредените КТС за изследвания период е 55.9% от всички регистрирани, като 14.5% от споровете са частично уредени, а за 44.1% от споровете няма данни да са уредени. 72.7% от всички засегнати наети лица попадат в обхвата на уредени спорове.
Анализ на колективните трудови спорове (КТС) за периода 2020-2010 г.
Разработката на доклада е осъществена в изпълнение на дейностите, предвидени в чл.5, т.1.“б“ и чл.8, т.5„б“ от Правилника за устройството и дейността на Националния институт за помирение и арбитраж (НИПА). Докладът цели да осигури информация относно колективните трудови спорове, която да подпомогне дейността на държавната администрация, социалните партньори, европейските институции, Международната организация на труда (МОТ) и др. Анализът на данните в доклада, под формата на коментари към таблиците и графиките, има за основна цел да бъде в помощ на социалните партньори. Представените данни са генерирани от интегрираната база от данни на НИПА за КТД и КТС, която има за цел обезпечаване на информационните нужди при прилагане на мерки и политики в сферата на индустриалните отношения.
Анализ на колективните трудови спорове (КТС), включително стачки през 2015 г.
В анализа колективните трудови спорове са разгледани според:
През 2015 г. са отразени данни за 24 КТС, възникнали в отделни предприятия. От тях постъпилите искания за съдействие от НИПА са две. Проведена е процедура по посредничество по искане на синдиката в едно предприятие, която е прекратена без постигане на споразумение между страните. Другото искане е за арбитраж по чл. 14, ал. 3 от ЗУКТС за минимални дейности по време на стачка. Постановено е арбитражно решение на 19.02.2015 г.
Анализ на колективните трудови спорове (КТС) за периода 2011 г. - април 2014 г.
Докладът е изготвен във връзка с изпълнение на дейностите по проект за оказване на техническата помощ от Международното бюро по труда (МБТ), регионален офис за Централна и Източна Европа в Будапеща на Националния институт за помирение и арбитраж. Основната цел на доклада е представянето на обобщена информация за регистрираните от НИПА колективни трудови спорове (КТС), използвайки стандарти и технология на отразяване на случаите на КТС, представени от експерти на МБТ в хода на оказваната техническа помощ.
Докладът съдържа преглед на данни и анализ на:
Анализ на причините за възникване на колективни трудови спорове през 2006 г.
Анализът е изготвен въз основа на поддържана в Института база данни за възникнали и възникващи колективни трудови спорове, колективни трудови конфликти и социално-икономическо напрежение. В анализа са разгледани причините, водещи до възникване на социално-икономическо напрежение и на колективни трудови спорове през 2006 г. по различни браншове/отрасли.