СЪДЪРЖАНИЕ/CONTENT
I. Общи положения/General provision Актуализирани 11.10.2022/Updated 11.10.2022 |
|
II. Трудови възнаграждения/Wages Частично актуализирани 23.05.2023/Updated partially 23.05.2023 |
|
III. ЗАЕТОСТ И КВАЛИФИКАЦИЯ. РАБОТНО ВРЕМЕ/EMPLOYMENT AND TRAINING. WORKING TIME Актуализирани 07.11.2022/Updated 07.11.2022 |
|
IV. Отпуски/Leaves Актуализирани 09.11.2022/Updated 09.11.2022 |
|
V. Обезщетения/Compensations Актуализирани 11.11.2022/Updated 11.11.2022 |
|
VI. Здраве и безопасност при работа. Осигуряване. социална политика/health and safety at work. social security and insurance. social policy |
|
VII. СОЦИАЛЕН ДИАЛОГ. ВЗАИМООТНОШЕНИЯ МЕЖДУ СТРАНИТЕ. УРЕЖДАНЕ НА СПОРОВЕ/SOCIAL DIALOGUE. RELATIONSHIP BETWEEN PARTIES. DISPUTE SETTLEMENT |
Този раздел съдържа данни за постигнатите договорености между страните по действащите КТД на равнище „предприятие“. Информацията е резултат от обработка на специално разработен въпросник за пренос на данните, съдържащи се във всеки КТД, или анекс, който го променя, и съответства на основните раздели на КТД. Постигнатите договорености между страните по КТД са обособени в осем раздела. Към всяка от договорености има таблици с данни, представящи структурата на съответната договореност по икономически дейности (А21 номенклатура на НСИ), групи икономически дейности (А7 групировка на НИПА), основни икономически сектори (обществен/частен), големина на предприятията (голямо, средно, малко, микро) статистически райони и административни области. Таблиците включват данни както за броя на КТД, в които е постигната съответната договореност, така и за броя на наетите лица, за които тя се прилага. Там, където е подходящо, са представени и стойностите на постигнатите договорености, вкл. средната, най-често срещаната, минимална и максимална стойности, изчислени от броя на КТД.
Договорени клаузи, присъстващи обичайно в текстовете на КТД на равнище "предприятие", които съдържат описание на страните по КТД, предмет и цели на КТД, действие на КТД във времето и по отношение на наетите лица, процедура по присъединяване на работници и служители към КТД, са обособени в раздел "Общи положения".
В раздел "Трудови възнаграждения" са представени данни за договореностите относно минималната работна заплата, определянето на основното и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, както и периодичността на тяхното изплащане, по аналогия с чл.66, ал.1, т.7 КТ относно съдържанието на индивидуалните трудови договори. В чл.107м от КТ е дефинирано, че размерът на индивидуалните трудови възнаграждения зависи от разпоредбите на трудовото законодателство, колективния трудов договор и вътрешните правила за работната заплата на предприятието. По-важните нормативни изисквания по отношение на трудовите възнаграждения се съдържат в Глава дванадесета от Кодекса на труда (чл.242–чл.272 КТ) и Наредбата за структурата и организацията на работната заплата.
Договореностите, свързани с трудовата заетост, са обособени в раздел "Заетост и преквалификация". В областта на заетостта с КТД се договарят въпроси, свързани със структурни промени, имащи отношение към наетите работници и служители, както и по въпроси, свързани с квалификацията и преквалификацията на персонала. Сред договореностите в КТД в раздела за трудовата заетост специфично място заемат договорените процедури за съкращение на персонала. Целта на тези договорености е избягване или ограничаване на съкращенията, както и смекчаване на последиците от тях. Извън уреденото в чл.130 КТ задължение за информиране и консултиране от страна на работодателя на работниците и служителите относно икономическото и финансово състояние на работодателя, с КТД са договорени и други условия, като: предоставяне на информация за финансовото състояние и заетостта; проучване на възможностите за пренасочване, преквалификация или обезщетение на съкратените работници и специалисти; изготвяне на програма за запазване на работните места; провеждане на преговори в органа за социално сътрудничество; определяне на критерии за подбор на персонала; сключване на споразумение по процедурата за съкращаване. Клаузи, свързани с преструктуриране на персонала, информиране и консултиране на синдикалните организации присъстват много често в КТД.
Въпросите, свързани с организацията на работното време, почивките и отпуските са уредени в Глава VІІ „Работно време и почивки“ на КТ и в Наредбата за работното време, почивките и отпуските. Данните за постигнатите договорености между страните са обособени в раздел "Работно време". С колективен трудов договор може да се договорят специфични клаузи за работното време, съобразени със спецификата на конкретното предприятие. Чрез колективно договаряне социалните партньори уреждат по-благоприятни условия за работниците и служителите, като договарят условията за прилагането на разпоредбите, свързани с работното време. Нормалната продължителност на работното време е петдневна работна седмица и нормална продължителност на седмичното работно време до 40 часа е определена с чл.136 КТ. Страните по КТД обичайно постигат договорености относно продължителността на работното време в предприятието в Правилника за вътрешния трудов ред.
Въпросите, свързани с обезщетенията, са уредени в Глава 10 на КТ и са обособени в раздел "Обезщетения". С колективен трудов договор може да се договорят специфични клаузи относно размера на обезщетенията и срока за тяхното изплащане, като основно договореностите касаят обезщетенията при прекратяване на трудовото правоотношение. Тези договорености имат количествен израз и в КТ са определени нормативно техните минимални размери. Данните относно обезщетенията са представени от гл. т. на договорените размери на обезщетенията над нормативно установения минимум.
В следващия раздел "Здраве и безопасност при работа. Осигуряване. Социална политика" предмет на разглеждане са постигнатите договорености в КТД относно защитата от професионалните рискове и превенцията на тези рискове, вкл. и по въпросите на осигурителните отношения, социално-битовото и културно обслужване и социалната политика, договорена с КТД. Чрез КТД страните договорят участие на синдикатите при изпълнението на дейности, нормативните основания за изпълнението на които се съдържат в Закона за здравословни и безопасни условия на труд, в Наредбата за определяне на условията и реда за осигуряване на безплатна храна и/или добавки към нея; Наредбата за задължително застраховане на работниците и служителите за риска от трудова злополука и др.
В последния раздел "Социален диалог" са представени данни относно договорените взаимоотношения между страните по КТД, като най-често отношенията между работодателя и синдикалните организации се уреждат чрез включване на обособени раздели в КТД, в които тези отношения се договарят. Чл.2 КТ позволява и насърчава участниците в социалния диалог да осъществяват консултации и сътрудничество, да сключват КТД и споразумения чрез непосредствени преговори за регулиране на трудовите отношения, и да уреждат възникналите спорове по реда на ЗУКТС.
Този раздел съдържа информация за постигнатите договорености между страните по КТД на равнище "предприятие" по години за периода 2017-2020 г. Данните са обособени в осем части, съгласно основните раздели на колективните трудови договори. За някои от въпросите данните са представени и в подвъпроси, съобразно особеностите на постигнатите договорености. Най-общо въпросите са разделени на два типа. При първия тип се установява дали има постигната договореност между страните в КТД, както и броя и относителният дял на КТД и наетите лица, за които те са в сила, за трите години от изследвания период. При втория тип се представя и величината на постигнатата договореност в съответните мерни единици, която надвишава определения в нормативната уредба минимум, като информацията съдържа и свързани показатели - средно договорена стойност, най-често срещана стойност, минимално и максимално договорена с КТД стойност. При този тип въпроси като водещ показател на графиките е показан коефициентът на постигнатата договореност над минимално определената към съответния нормативен минимум. Информацията за постигнатите договорености е представена по икономически дейности, икономически сектори (обществен/частен), по големина на предприятията, и по области и статистически райони.
This section contains information about the agreements reached between the parties under the CLA in force at the "undertaking" level by years for the period 2017-2020. The data are divided into eight parts, according to the main sections of collective labour agreements. For some of the questions the data are presented in sub-questions, according to the peculiarities of the reached agreements. In general, the questions are divided into two types. In the first type, it is established whether an agreement has been reached between the parties to the CLA, as well as the number and relative share of the CLA and the employees for whom they are in force, for the three years of the study period. The second type also presents the value of the agreement reached in the respective units of measurement, which exceeds the minimum defined in the legislation, and the information also contains related indicators - average agreed value, most common value (mode), minimum and maximum collectively agreed value. In this type of questions, the leading indicator of the graphs is the coefficient of the reached agreement above the minimum determined to the respective legislative minimum. The information about the agreements reached is presented by economic activities, economic sectors (public/private), by size of undertakings, and by districts and statistical regions.